NAAR HOOFDINHOUD
ONDERZOEK · SEPTEMBER 2026
2.403 BEOORDEELD · 2.081 VOLLEDIG GEMETEN

Hoe staan desites rondNijverdal ervoor?

Ik heb de websites van 2.445 zelfstandige bedrijven in 92 kernen binnen 25 kilometer van Nijverdal nagelopen: bereikbaarheid, vindbaarheid en hoe ze eruitzien als iemand ze deelt. Dit zijn de uitkomsten, per gemeente en per sector.

KERNCIJFERS

Kerncijfers

7,5%
niet (veilig) bereikbaar
van 2.403 beoordeelde sites
44,5%
zonder gestructureerde gegevens
van 2.081 werkende sites
58,4%
zonder afbeelding bij delen
van 2.081 werkende sites
32,3%
zonder eigen zoekomschrijving
van 2.081 werkende sites
20%
met jaartal 2023 of ouder
van 1.065 sites met een jaartal
4,9%
zonder mobiele weergave
van 2.081 werkende sites

De uitkomsten in zeven zinnen

  1. 017,5% van de beoordeelde bedrijfssites was niet (veilig) bereikbaar: bij 102 bestond het domein niet meer, bij 51 was het certificaat ongeldig en bij 28 reageerde de server niet of met een fout.
  2. 0244,5% van de werkende sites had geen gestructureerde gegevens (schema.org) voor zoekmachines en AI-systemen.
  3. 0358,4% had geen Open Graph-afbeelding, waardoor een gedeelde link in WhatsApp of op LinkedIn zonder beeld verschijnt.
  4. 0432,3% had geen eigen omschrijving (meta description) voor de zoekresultaten, en 29,9% geen hoofdkop (h1).
  5. 05Van de sites met een copyright-jaartal in de voettekst noemde 20% een jaar van 2023 of eerder.
  6. 06Mobiele weergave is grotendeels op orde: 4,9% miste de viewport-instelling, en 3,3% eindigde niet op een beveiligde verbinding.
  7. 0752,6% van de sites draaide op WordPress; geen enkel ander systeem kwam boven de 3%.

Per gemeente

Alleen gemeenten met minstens 40 volledig gemeten sites, en alleen de bedrijven binnen 25 km van Nijverdal: van Hengelo en Deventer valt maar een deel binnen die cirkel. Percentages van werkende sites, behalve 'offline'.

GemeenteGemetenOfflineGeen schemaGeen omschrijvingGeen deelbeeldOud jaartal
Deventer5114%40%29%55%23%
Hellendoorn3585%41%34%60%19%
Rijssen-Holten17710%46%33%55%21%
Hof van Twente1427%48%31%61%16%
Raalte14111%47%34%62%23%
Lochem13810%48%31%52%14%
Ommen1027%38%34%60%10%
Hengelo978%42%22%57%14%
Wierden7812%54%36%59%21%
Almelo6911%55%39%70%26%
Tubbergen678%40%33%58%23%
Olst-Wijhe613%52%41%67%33%
Twenterand5913%59%41%68%23%
Dalfsen5111%45%35%51%15%

Per sector

Alleen sectoren met minstens 30 volledig gemeten sites.

SectorGemetenOfflineGeen schemaGeen omschrijvingGeen deelbeeldOud jaartal
Winkels6116%42%27%57%17%
Horeca4407%46%36%55%24%
Recreatie en verblijf28011%41%28%54%18%
Zakelijke dienstverlening2363%39%25%48%15%
Auto en fiets17313%60%41%79%17%
Kappers en beauty1149%46%38%68%32%
Zorg8212%50%52%76%18%
Ambacht en bouw754%45%41%59%32%
Sport684%37%40%54%27%

Hoe er gemeten is

  1. Bedrijven. Uit OpenStreetMap zijn alle bedrijven met een naam gehaald binnen 25 km hemelsbreed van Mensinkweg 90 in Nijverdal: winkels, horeca, ambacht, zorg, zakelijke dienstverlening, sport en recreatie. Dat waren er 5.156, waarvan 3.333 met een websitelink.
  2. Alleen zelfstandige bedrijven. Landelijke ketens, filialen en domeinen die bij drie of meer vestigingen horen zijn verwijderd, net als links die alleen naar een socialmediaprofiel wijzen. Elk domein telt één keer.
  3. Ophalen. Van elk domein is de opgegeven pagina opgevraagd en de HTML beoordeeld. Er is niets ingevuld, aangeklikt of uitgevoerd.
  4. Hercontrole. Alles wat bij de eerste ronde faalde is opnieuw gecontroleerd: eerst met een DNS-opzoeking per domein, daarna rustig, met drie verzoeken tegelijk en een gewone browseridentificatie. Dat was nodig: de eerste, snelle ronde gaf honderden verbroken verbindingen en valse DNS-fouten die bij herhaling werkende sites bleken.
  5. Beoordeling. Sites die ook bij de hercontrole automatisch verkeer weigerden, of waarvan de fout aan de meetapparatuur lag, zijn als 'niet te beoordelen' uit de percentages gelaten.

Wat de begrippen betekenen

BegripGemeten als
OfflineDomein lost niet op in DNS, certificaat verlopen of op een andere naam (curl-fout 60), of server reageert niet of met een 5xx-fout.
Gestructureerde gegevensEr staat minstens één JSON-LD-blok (application/ld+json) in de HTML.
Meta descriptionEr staat een meta description in de HTML.
DeelafbeeldingEr staat een og:image in de HTML.
Mobiele weergaveEr staat een viewport-instelling in de HTML, de basisvoorwaarde voor een mobiele weergave.
Oud jaartalHet hoogste jaar na het ©-teken of het woord 'copyright' in de pagina is 2023 of eerder.

Beperkingen

  • OpenStreetMap is door vrijwilligers bijgehouden en niet volledig. De steekproef is groot, maar geen telling van alle bedrijven, en de dekking verschilt per gemeente. Absolute aantallen per gemeente zeggen daarom weinig; de percentages zijn het vergelijkbare getal.
  • Een websitelink in de kaart kan verouderd zijn. Een onbereikbaar domein betekent dat de link niet meer werkt, niet per se dat het bedrijf geen website heeft.
  • Er is per domein één pagina beoordeeld, meestal de homepage. Een site kan op andere pagina's wel gestructureerde gegevens of een omschrijving hebben.
  • Sites die hun inhoud pas via JavaScript opbouwen, kunnen in de HTML minder laten zien dan in de browser.
  • Het is een momentopname van september 2026.

Citeren

Deze cijfers mogen vrij worden overgenomen met bronvermelding (CC BY 4.0): Sietse Klooster, SurgeCode, "Hoe staan de websites van het MKB rond Nijverdal ervoor?", september 2026, surgecode.nl/onderzoek/websites-mkb-twente-salland-2026. Bedrijvengegevens © OpenStreetMap-bijdragers (ODbL).

Wat dit voor jouw bedrijf betekent

Bijna alles hierboven is in een middag op te lossen, als je weet dat het speelt. Lees de zeven signalen van een verouderde site, waarom je link er kaal uitziet of hoe AI-zoekmachines bedrijven kiezen. Wil je weten hoe jouw eigen site scoort, vraag het gewoon.

VOLGENDE STAP

Zullen webeginnen?

Een gesprek van een uur, geen offerte-truc. Daarna weet je precies wat een site voor jouw bedrijf kost en oplevert.